Spójnik „bądź” o charakterze współrzędnym łączy zdania lub ich części i jednocześnie oznacza ich możliwą wymienność. Nie stawia się przed nim przecinka. Jego funkcja jest analogiczna wobec „albo” bądź „lub”:
- – Pojadę autobusem bądź tramwajem.
- – Czeka Cię dużo miłości bądź dużo rozczarowań.
- – Pójdę na studia socjologiczne bądź na matematyczne.
Stawia się natomiast przecinek, jeśli spójnik „bądź” występuje w zdaniu więcej niż jeden raz:
- – Pojadę bądź autobusem, bądź tramwajem.
- – Czeka Cię bądź dużo miłości, bądź dużo rozczarowań.
- – Pójdę na studia bądź socjologiczne, bądź matematyczne.
Przydało się. Dzięki.
Bardzo przydatne, dokladnie to, co potrzebowalam.
Prosto i na temat.
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć – są to wtrącenia, które wydzielamy z reszty zdania przecinkami, przez co może się tak zdarzyć, że postawimy wtedy przecinek przed “bądź”. Jak tutaj: “Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”
Bardzo celna uwaga. Dziękuję za tę informację.
W powyższym przykładzie nie powinno być przecinka. Bądź=lub i “… jeśli taki spójnik nie został podwojony, przecinek przed nim okaże się zbędny zarówno w zdaniu współrzędnie złożonym, jak i między członami szeregu (np. rzeczownikowego: książkę bądź film)”.
Ależ naturalnie, że powinien tam być przecinek – tak, jak zaznaczył autor komentarza, przecinek przed “bądź” zamyka w tym przypadku zdanie wtrącone wprowadzone przez “która”!
Czy raczej “…tak jak zaznaczył…” 😛